Current Board Members

Animal Shelter Advisory Board

  • Dr. Elizabeth Robinson, State Licensed Vet
  • Cliff Woitena, City Official PD Chief 
  • Jasmine O'Keefe, Shelter Representative
  • Amy Potter Losh, Animal Organization Rep
  • Stacey Warner, At-Large Member
  • Elizabeth Ruiz, At-Large Member
  • Susanne Joosten, At-Large Member
  • Staff Liaison: Animal Control Supervisor

Bay Area Houston Convention & Visitors Bureau (CVB)

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Pat Hallisey, Council Representative
  • Sarah Greer Osborne, City Representative
  • Bridget Bear, Hotel Representative

Bay Area Houston Economic Partnership

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Scott Livingston, Economic Development Director, City Representative
  • Pat Hallisey, Council Representative

Bay Area Houston Transportation Partnership

Not a city board, but city appoints representatives:

  • John Bowen, Council Representative

Big League Dreams Review Committee

  • Nick Long, Council Member
  • Malcolm Daly, Chair of the Section 4B Corporation
  • Chris Sabin, Resident (facility user group)
  • Larry Millican, Council Member
  • Fred Growcock, Chair of the Parks Board
  • Nick Corkill, Resident (facility user group)
  • Clay Voss, Resident (facility user group)

Civil Service Commission

  • Marc Edelman
  • Michael Sanders
  • Vacant
  • James Brumm, Director of Human Resources and Civil Service, Staff Liaison

Clear Creek Watershed Steering Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Representative
  • Peggy Zahler, Alternate

Dickinson Bayou Watershed Steering Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Hank Dugie, Representative
  • David Johnson, Alternate

Ethics Review Board

  • Rachel Spector-McAdam
  • Loretta Roberts 
  • Rudy Salcedo
  • Emily Krone
  • Jennifer Cook
  • Chelsi Honeycutt
  • Vera Lewis-Jasper
  • Amy Kilgore
  • City Attorney, Staff Liaison  

Finance Committee

  • Nick Long, Council Representative
  • Hank Dugie, Council Representative
  • John Camp.
  • Traci Jacobs
  • Francis Fontana
  • Deanna Legge
  • Peggy Zahler
  • Zak Kone
  • Gabe Allen 
  • Director of Finance, Staff Liaison

Houston-Galveston Area Council (HGAC)

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Representative
  • John Bowen, Alternate

Houston-Galveston Area Council Technical Advisory Committee

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Christopher Sims, Primary Voting Member
  • John Bowen, Alternate Voting Member

Houston-Galveston Area Council Transportation Policy Council

Not a city board, but city appoints representatives:

  • Larry Millican, Primary Voting Member
  • Andy Mann, Alternate Voting Member

Keep League City Beautiful Committee

  • Jason Makepeace
  • Nina Makepeace
  • Lisette McClung 
  • Jill Reason 
  • Richard Williams  
  • Dave Bowman 
  • Beth Sears
  • Frank Zgonc
  • Jackie Liddell

League City Convention & Visitors Bureau Advisory Board

  • Kalpesh Patel, Hotel Representative
  • Tejal Patel, Hotel Representative 
  • Bridget Bear, Hotel Representative
  • Vacant, Hotel Representative
  • Amber Murphy, Business Representative
  • Manish Maheshwari, Business Representative
  • J'Nean Henderson, Business Representative
  • Jacob Pratt, Arts/Historic Preservation
  • Dee Scott, Arts/Historic Preservation
  • Ex-Officio, City Manager Designee
  • Pat Hallisey, Ex-Officio, Council Liaison
  • Sarah Greer Osborne, Ex-Officio, Director of Communications
  • League City Regional Chamber of Commerce Board Representative
  • Bay Area Houston Convention & Visitors Bureau Representative

League City Sunset Commission

  • Kimberly Corell, Finance Director
  • Nghiem Doan, City Attorney
  • Candace Brown, City Auditor
  • Andy Mann, Council Member
  • Justin Hicks, Council Member
  • Roxann Lewis, Citizen
  • Megan Mikutis, Citizen
  • William Roach, Citizen

League City Transportation and Infrastructure Committee

  • Andy Aycoth
  • Dave Person
  • Evan Watkins
  • Vacant, P&Z Member
  • Peggy Zahler
  • David Johnson
  • Larry Millican, Council Member
  • Christopher Sims, Staff Liaison

Library Board

  • Tommy Frankovich
  • Mark Lardas
  • Lillian Murphy
  • Jeanne Avandsalehi
  • Kathleen Nenninger
  • Kathleen Nenninger
  • Roxann Lewis
  • David Hoffman
  • Kyrsten Garcia
  • City Librarian, Staff Liaison

Parks Board

  • Marcos Jaramillo, Position 1
  • Ange Mertens, Position 2
  • Robert Duzan, Position 3  
  • Garet L. Nenninger, Position 4
  • Don Kappel, Position 5
  • Fred Growcock, Position 6 - Chair 
  • Jay Williams, Position 7 - Vice Chair
  • Chien Wei, Director of Parks & Cultural Services, Staff Liaison

Planning & Zoning Commission

  • Pamela Arnold
  • Steven Barron
  • Vacant
  • Tedd Olkowski
  • Paul Maaz
  • Ruth Morrison
  • Gene Bindhammer
  • Frank Dominguez
  • Kris Carpenter, Planning Manager, Staff Liaison
  • Ex-Officio Members: City Engineer, City Attorney

Public Improvement District Number One

Tax Increment Reinvestment Zone Number One Board meets in its capacity as Public Improvement District Number One Board.  By statute the City Council is the default governing body unless council decides to appoint a PID advisory board.

Section 4B Industrial Development Corporation

  • Don Ivester, Position 1
  • Leslie Stalnaker, Position 2
  • Mark Brown, Position 3
  • Rudy Culp, Position 4  
  • Todd Kinsey, Position 5
  • Malcolm Daly, Position 6, President
  • Michael McCroskey, Position 7,
  • Chien Wei, Director of Parks & Cultural Services, Staff Liaison

Tax Increment Reinvestment Zone Number Four - West Oak

  • Kevin Walsh, County Appointee
  • Bowie Campbell, City Appointee
  • Scott Short, City (Landowner or Agent) 
  • Javier Morales, City (Landowner or Agent) 
  • Maria Morales, City (Landowner or Agent)
  • Norma Ramos, City (Landowner or Agent)
  • Travis Campbell, Jr. (Landowner or Agent) 
  • Director of Finance, Staff Liaison 

Tax Increment Reinvestment Zone Number Two - Victory Ranch

  • Norma Ramos, City Appointee
  • Ryan Searle, City Appointee 
  • Russell Tidwell, City Appointee 
  • Robert Barfield, City Appointee
  • Justin Hicks, City Appointee
  • Ken Clark, County Appointee 
  • Dee Scott, School District Appointee
  • Director of Finance, Staff Liaison

The Historic Commission

  • Susan Pierce
  • J’Nean Henderson
  • Ric Pearson
  • Roland Bienvenu
  • Dave Hake
  • Susan Smyer 
  • Vacant
  • Michael S. Hendershot, Ex Officio (Architect)
  • City Engineer, Ex-Officio Member
  • Kris Carpenter, Staff Liaison

Zoning Board of Adjustment

  • Kathleen Benoit
  • Tamra Gann-Curry
  • Michael Hendershot
  • Russell Miller
  • Paul Lopez
  • Vacant
  • Robert Kline, Alternate Number 2
  • Staff Liaison - Mark Linenschmidt